← TOBB ETÜ ANA SAYFASI

Hukuk Topluluğu

Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Hukukta Kariyer Günleri'18
DUYURU / HABER

Hukukta Kariyer Günleri'18

Türkiye’nin en kapsamlı hukuk buluşması aklınızdaki sorulara cevap olmaya geliyor !

Hukukun tüm alanlarından 21 yetkin hukukçu TOBB ETÜ Hukuk Topluluğu’nun organizasyonuyla üniversitemizde bir araya gelecek. Konuklarımız 2 gün 17 oturumda alanlarını, tecrübelerini, kariyerlerini ve öğrencilik yıllarını anlatacaklar. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç hukukçulara kendi tecrübeleri ışığında tavsiyelerde bulunacaklar. Salı günü etkinlik sonunda aklınızdaki soru işaretleri cevaplara dönüşmüş olacak.

Program akışına instagram hesabımızdan (@etuhukuk) ulaşabilirsiniz. 5-6 Mart’ta görüşmek üzere :)

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Enerji Hukukçusu Olmak Enerji Hukukçusu Olmak Enerji Hukukçusu Olmak Enerji Hukukçusu Olmak

Enerji Hukukçusu Olmak

‘Hukukçusu Olmak’ etkinlikleri hiç ara vermeden devam ediyor. Sıradaki konumuz ‘Enerji Hukuku’. Etkinliğimizi Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Enerji İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Enerji Verimliliği Derneği Ankara Şubesi Başkanı, Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği Denetim Kurulu Başkanı ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi üyesi Bosca Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Av. Süleyman Boşça'nın katılımıyla gerçekleştirdik.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu

Seminerler

Düzenli aralıklarla yapmakta olduğumuz semirlerimizde 21.06.2017 tarihinde saat 14:00 Doç. Dr. Gamze Aşçıoğlu Öz'ü ağırlayacağız. Etkinlikte, Hukuk ve İktisat alanı nedir ve hukukçular için bu alan neden öğrenilmelidir soruları cevaplandırılmaya çalışacaktır.

Not: Etkinliğimiz Hukuk Topluluğu'nun aktif üyelerinin katılımıyla sınırlıdır.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Hukukta Kariyer Günleri’17 Hukukta Kariyer Günleri’17 Hukukta Kariyer Günleri’17

Hukukta Kariyer Günleri’17

Etkinliğimiz 19 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleşmiş olup yapılan altı oturumda akademisyenlik, hakimlik, savcılık, uzmanlık ve avukatlık mesleklerine ve alanlarında uzman hukukçuların mesleki tecrübelerine ayrılmıştı.
Etkinliğimize Prof. Dr. Erden Kuntalp, Danıştay Üyesi Keziban Gülcan Kaya, Av. Dr. Güzin Pekgüçlü, Ankara Başsavcı Vekili Cafer Güven Kara, Av. Dr. Ender Özeke, Ankara Baro Başkanı Av. Hakan Canduran, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Can Aksoy, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Nihat Bayar, Av. Tuncay Songör ve Dr. Yusuf Ziyaeddin Sönmez konuşmacı olarak katılmıştır.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu

Avukatlık Mesleği & Staj

Ankara Barosu ile ortak düzenlediğimiz etkinliğimizde avukat olmayı planlayan hukuk fakültesi öğrencilerini mezuniyet sonrasında avukatlık mesleğinde genç hukukçuları nelerin beklediği ve staj sürecinin nasıl olduğu gibi konular konuşularak avukat adayları bilgilendirilmeye çalışıldı. Etkinliğimiz Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Demir Akan, Ankara Barosu Hukuk Projeleri Araştırma ve Geliştirme Kurulu Başkanı Av. İrem İncula ve Ankara Barosu Genç Avukatlar Kurulu Başkanı Av. Kağan Kızılarslan konuçmacı olarak katıldı.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Kamu Hukuku ve Özel Hukuk'ta Kadın- Erkek Eşitliği: Güncel Değerlendirmeler

Kamu Hukuku ve Özel Hukuk'ta Kadın- Erkek Eşitliği: Güncel Değerlendirmeler

14 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz sempozyumda toplumumuzun kanayan yaralarından biri olan kadın erkek eşitliğinin neden sağlanmadığını ve sağlanması için nelerin yapılması gerektiğini hukuk düzlemi içerisinde ele aldık. Etkinliğe katılan çok değerli hocalarımı sayesinde gerçekleştirdiğimiz sempozyum tüm dinleyiciler açısından ufuk açıcıydı.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Mevzuattan Fazlası

Mevzuattan Fazlası

12 Şubat 2016 tarihinde Avukat Gönenç Gürkaynak’ı ağırladığımız söyleşimizde kendisinin hem başarılı bir avukat olarak hem de bir akademisyen olarak deneyimlerini bizlerle paylaştı. Bu kapsamda doğru bilinen yanlışları, genç
hukukçuları alacağı kararlarda neleri gözden geçirmesi gerektiğini, hangi yol seçilirse seçilsin yetkin bir hukukçu olmak için uygulama ve doktrinin yakından takip edilmesini ve bundan başka nelerin yapılması gerekeceğini, etik değerlerden hiçbir surette ayrılmamanın önemini vurgulayan Gürkaynak, aynı zamanda hukukçu kimliği dışında bir insan olarak hukuka ve hayata karşı izlenimlerini bizlerle paylaştı.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Hukukta Kariyer Günleri’16

Hukukta Kariyer Günleri’16

Etkinliğimiz 19-20 Ocak 2016 tarihlerinde iki günlük süreçte toplamda on dört oturum yapılarak gerçekleşmiştir. Yapılan on dört oturumdan dokuzu hukuk bürolarına kalan beş oturum ise kamu kurumlarının tanıtımı ve gelen konukların hukuk tecrübelerine ayrılmıştı. Etkinliğimize konuşmacı olarak katılan isimler; Prof. Dr. Mustafa Akkaya, Doç. Dr. Tuğrul Katoğlu, Danıştay 8. Hukuk Dairesi Üyesi Ali Kurumahmut, Askeri Yargıtay Başsavcısı Dr. Mehmet Ali Uzun, Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi Fidan Balcı, Anayasa Mahkemesi Raportörü Dr. Abdullah Tekbaş, İdari Yargı Hakimi Zeynep Karakoç, Av. Ender Özeke, Av. Akın Ekici, Av. Nazlı Nil Yukaruç, Av. Birtürk Aydın, Av. Volkan Sırabaşı, Av. Volkan Atakul, Av. Kerem Arıç.

Devamını oku
Hukuk Topluluğu
Hukuk Topluluğu
Ceza Muhakemesinde Güncel Gelişmeler

Ceza Muhakemesinde Güncel Gelişmeler

12 Şubat 2015 tarihinde yapmış olduğumuz Ceza Muhakemesinde Güncel Gelişmeler Sempozyumu’nda hedefimiz Ceza Muhakemesi Kanunu’nda gerçekleşen değişiklikler hakkında değerli hocalarımızın görüşlerini alarak güncel gelişmeler hakkında fikir sahibi olmak ve Ceza Hukuku alanında muhakeme yeteneğimizi geliştirmekti. Prof. Dr. Muharrem Özen’in başkanlığında Prof. Timur Demirbaş, Prof. Dr. Nur Centel, Doç. Dr. Tuğrul Katoğlu ve Doç. Dr. Devrim Güngör’ün katılımı ile sempozyumumuzu gerçekleştirdik.

Devamını oku