← TOBB ETÜ ANA SAYFASI
Model Birleşmiş Milletler (MUN) Topluluğu
Model Birleşmiş Milletler (MUN) Topluluğu
ETUMUN'17 ye Hepiniz Davetlisiniz!

ETUMUN'17 ye Hepiniz Davetlisiniz!

Peki nedir Model United Nations Conference?

Model United Nations yani Türkçe açılımı ile Model Birleşmiş Milletler; Birleşmiş Milletler’in dünyanın her yerinde düzenlenen içerik ve şekil olarak aynısı olan MUN’a öğrenciler komitelerinde gerçek dünya meselelerini tartışmak için çeşitli okullarından katılırlar. Aynı Birleşmiş Milletler’ de olduğu gibi komitelerde öğrenciler, temsil ettikleri ülkeler adına konuyla ilgili çıkarlarını da koruyarak tüm dünyayı etkileyebilecek ortak kararlar alırlar. Amaç prosedürlere uygun ve bir diplomata yakışır şekilde 4 günü en verimli şekilde tamamlamak ve komiteden bir “resolution paper” (çözüm-sonuç belgesi) çıkarmak.
Ayrıca MUN; üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile, başta Harvard olmak üzere benzer saygıdeğer üniversiteler tarafından da desteklenmektedir. Konferans sonunda alınan sertifika sayesinde günümüzde de birçok örneği olduğu gibi, MUN aracılığı ile üniversite eğitimini ücretsiz (tam burslu) gören insanlar da mevcuttur.
Bu sene okulumuzda ilki düzenlenen ETUMUN17 Konferansı, 11-14 Kasım tarihleri arasında Sosyal tesisler ve Ana binada gerçekleşecek olup Türkiye’nin dört bir yanından gelen lise ve üniversite öğrencilerini ağırlayacaktır.
ETUMUN17’deki 6 komitemiz;
-Kim Jong Un’s Future War Council
-NATO
-United Nations Security Council
-Historical Committee
-GA-1 DISEC
-GA-3 SOCHUM
Olacak olup her birinin kontenjanı değişmek üzere farklı agendalar üzerinden küresel sorunlar tartışılacaktır.
Konferansımıza delege, press ve admin olarak başvurmanız mümkün. Her ne kadar erken başvuru tarihi geçmiş olsa da TOBB ETÜ’lü öğrencilerimize özel olarak başvuruları erken başvuru ücretiyle kabul edilecektir.
Ayrıntılı bilgi için etumun.org u ziyaret edebilir başvurular, ücretler, komiteler ve daha nicesini öğrenebilirsiniz.
Sorularınız için -> ahsenulukanligil@gmail.com

Devamını oku